2018 nasıldı, 2019’dan neler bekliyorum?

Hani bazen otururken tribe girer de “Saat başı olsun çalışmaya başlayacağım, Pazartesi gelsin bak o zaman spora başlayacağım, yemin olsun bu son hamburgerim.” gibi cümleler kurarız ya.

Yaklaşık 1 haftadır kös kös o sihirli zamanın gelmesini bekliyorum. Geldi mi? Hayır. 😐

Yavaş yavaş 2018’in de sonuna gelirken “Tüm sene ne yaptım ben?” diye düşünürken böyle bir yazının içinde buldum kendimi.

Beni en çok heyecanlandıran şeylerden biri de düzenli olarak bu işi yapabilmeyi hayal etmek oldu. Düşünsenize 2030’da ilk yazdığınız yazıyı açıp, “Bu da yazılır mıymış ya?” “Bak benden kötüleri de varmış.” dediğinizi.

Önce Baran Somaklı’dan sonra da Mustafa Zahid Efe‘den bu yazıyı yazma konusunda bana ilham oldukları için çok teşekkür ederim!

 

 

2018’de Neler Oldu?

2018 kendimi geliştirme serüvenimde farklı yollarda kaybolup ilginç tecrübeler yaşadığım bir sene oldu diyebilirim.

Hem ilgili olduğum yazılım konusunda, hem de daha önceden hiç ilgilenmediğim tasarım ve SEO gibi konularda kendimi geliştirme imkanı buldum. 0’dan programlamaya başlamak, hiçbir alt yapı yokken uzun saatler yazılım çalışmak ve soyutlukları biraz da olsun anlamlandırmaya çalışmak, hiç şüphesiz ki en zorlandığım taraf oldu.

Bir İşe Giriştik adında bir komünite kurduk!

Biri Kırklareli’nden biri de Ordu’dan İstanbul’a gelen, İstanbul’a geldikten sonra da buradaki imkanları aynı imkansızlıkları yaşayan arkadaşlarıyla buluşturmayı hedefleyen iki kişiyiz biz.

Bir Youtube kanalı ile başlayan bu serüven, “Acaba bir topluluk olsak sesimizi daha farklı duyurabilir miyiz?” diye düşünerek bir öğrenci komünitesine dönüştü. Bir İşe Giriştik ekibi ile; teknoloji, tasarım, girişimcilik, sosyal inovasyon alanında kendini geliştirmeyi hedefleyen 60 kişilik bir ekip ile yola başladık. Ankara, Fethiye, Tokat, Kayseri gibi Türkiye’nin birçok ilinden bir araya gelerek başarılı insanların öykülerinden ilham alarak ekipçe projeler geliştirdik.

Yaptığımız projelerden “toplu taşımada kitap okuma etkinliği” sosyal medyada büyük yankı uyandırdıktan sonra, televizyon ve gazete gibi yayın organlarında da paylaşıldı. Toplamda 1.500.000 kişi tarafından farklı mecralarda bu video izlendi ve etkileşim aldı.

İlk defa sunum yaptım!

Hayatımda büyük bir topluluk önüne çıkıp konuşma yapmamış biri olarak, ilk defa sunum yapma deneyimi yaşadım. İlk sunumlarda kendime olan güvenim heyecanım yüzünden kırılsa da, yıl içinde 10’dan fazla yerde konuşma yapma imkanı buldum. Kısa sürede öğrendiklerimi başkalarına aktarmak ve 3 yıldır sosyal medya üzerinden bizi takip edip değer veren insanlarla bu sayede tanışmak çok keyifliydi!

Hangi Üniversite Hangi Bölüm kuruldu!

Elif ile 3 yıl önce üniversite öğrencileri ile aday öğrencilerin kafasındaki sorulara cevap bulmak adına bir Instagram hesabı açmıştık. Özellikle tercih döneminde 2 gün içinde 15.000 takipçi bu Instagram hesabını takip edince çevremizdeki girişimcilik sarmalına biz de dahil olmuş olduk.

“Şu röportajları kategorize etsek, daha derli toplu dursa” diye düşünürken 1.5 aylık bir geliştirme sürecinden sonra hangiuniversitehangibolum.com’u yayına almış bulunduk.

İlk tercih dönemini 250.000 tekil kullanıcı ile atlatan Hangi Üniversite Hangi Bölüm, 6 aylık İş Bankası Workup hızlandırma programına kabul aldı. Workup programı sayesinde alanında yetkin isimler ile girişimimizi geliştirmek için gece gündüz çalıştık. Tabii bu tarafta yalnız değildik, Hangi Üniversite Hangi Bölüm şu an başta  Merve Aybike İpşir, Elif Atmaca ve Orhan Can Gelep olmak üzere 40’tan fazla yazar ile hayatına devam ediyor. 👨🏻‍💻

Avrupa Rüyası ile tüm Avrupa’yı gezdik!

20 gün 18 ülke 28 şehir! Avrupa Rüyası ile rüya gibi bir Avrupa turu yaptık! 20 gün boyunca hem video çekip hem gezmek zor olsa da bunu yaptık. İtalya, Yunanistan, Slovenya, İspanya ve daha sayamadığım birçok şehri günde ortalama 25 kilometre yürüyerek gezdik. 🥳

Unutamadığım anlardan biri Slovenya, Bled gölünde sağanak yağmura rağmen “Bir daha mı gelicez?” diyip göle bakarken çay içip börek yemek oldu. Börek önemli arkadaşlar. 🤣

Hayatıma yön veren insanlarla tanıştım!

Özge Öz: Öz abimiz gibi bize her hafta gün farketmeksizin ING OrangeLab’i açarak kol kanat geren insan! Bu sene en çok desteğini hissettiğimiz, hem mental hem de ufuk olarak önümüzdeki sisleri kaldırmakta inanılmaz katkısı olan insan, çok teşekkürler!

Melih Gürel: Yoğun olmasına rağmen “Abi biz burada tıkandık, ne yapacağız” dediğimizde saatlerini bize ayırarak tecrübelerinden yararlandığımız mükemmel insan!

Cem Kaçmaz: Yoğun olsa da her uygun fırsatta yazıştığım, ilham aldığım insan. Hatay’da başlayan hikaye nasıl Facebook’ta bitti, neler yaptı keşke sizlere de aktarma fırsatımız olsa. Kim bilir, belki bir gün olur. 🤓

2018 güncel sosyal medya hesap metriklerim:

Youtube: 18 video – 2.100 abone – 98.560 izlenme
Instagram: 1713 takipçi – 44 gönderi
Twitter: 129 tweet – 453 takipçi
Blog: 3 blog yazısı

2019 yılında neler yapacağım?

Yazılım: Kendimi 2018 yılında iOS tarafında geliştirdim. Seneye bu yazıyı yazarken en azından 5 mobil projeyi kişisel hesabımdan yayınlamış olmalıyım. Back-End tarafında Google Firebase gibi biraz daha hazıra kaçan teknolojileri kullanmayı tercih ettim. 2019’da Back-End tarafında kendimi geliştirip Freelance işlere ağırlık vermek istiyorum.

Blog-Youtube: “docendo discimus” diyerek blog yazmaya başlamıştım. Kendisi öğretirken öğreniriz anlamına gelen bir Latince deyiş. Yazılım alanında Türkçe kaynak yetersizliği ve yetkin kaynaklardan beslenememe sorununu büyük bir çoğunluğun yaşadığını görüyorum. Hem Youtube kanalı aracılığıyla hem de bu blog aracılığıyla başta iOS Programlama olmak üzere yetkin olduğum konularda bildiklerimi her hafta paylaşmayı planlıyorum.

Kişisel gelişim & Sağlık: 2018’de kitap okuma konusunda bu sene sınıfta kaldım. Planladığım onca şeyi ertelemek durumunda kalınca “kitap okumaya sıra gelmedi”. Bu sene en az 30 kitap okuma ve buradan çıkardığım sonuçları da sizlerle düzenli bir şekilde paylaşmayı planlıyorum.
Bu sene 15 kilo alarak kariyer rekorumu kırdım. Spor desen mutfak ve oda arasında gidip gelmekten ibaret. Şuraya bir büyük ünlem koyuyorum!

İş: Yapabildiğim şeylere odaklanmak ve artık elimdeki işlerden daha fazlasını almak istemiyorum. Çok fazla iş ile uğraşmak hem iyi hem de kötü. Bölünmek ve tüm sistemin bir tarafa bağlı olması da her şeyi çıkmaza sürüklüyor. Ekip yönetimi ve zaman yönetimi konusuna bu sene el atacağım! 🥳

 

2 Comments

 • İbrahim
  Posted Aralık 23, 2018 6:38 am 0Likes

  Abi inşallah dilediğin gibi olur

  • berkeyagizsevim
   Posted Aralık 31, 2018 2:55 pm 0Likes

   Güzel yorumun için teşekkür ederim, tüm iyi dileklerin seninle olsun! 🖐🏻

Leave a Comment