Yazılım Öğrenmek İçin Kullanabileceğiniz 12 İnternet Sitesi!
Yazılım Öğrenmek İçin Kullanılacak 12 Website ve Kaynak

Yazılım Öğrenmek İçin Kullanabileceğiniz 12 İnternet Sitesi!

Yazılım ve programlamaya hızlı bir giriş yapmak, yazılım öğrenmek ve aklınızdaki mükemmel iş fikrini potansiyel kullanıcılar ile buluşturmak için takip edebileceğiniz, ücretli ve ücretsiz yazılım öğrenebileceğiniz kaynakları inceleyeceğiz.

Başlangıç aşamasından ileri seviyeye kadar birden fazla kaynaktan yararlanmak ve farklı çözüm yöntemlerini görmek yazılım alanında hızlı bir şekilde ilerlemenizi kolaylaştıracaktır.

Yazılım Öğrenmeye Nereden Başlayabilirim?

Yazılım öğrenme sürecine başlama konusunda hem mühendislerin paylaştığı hem de çeşitli forumlarda aktarılan farklı bilgilere rastlayabilirsiniz. Her şeyden önce bunun kişisel bir süreç olduğunu kabul etmek ile işe başlamalıyız. Her bireyin öğrenme tekniği, öğrenme şekli ve süreci birbirinden farklıdır-farklı olacaktır.

Başlangıçta zor olsa bile “Ben oyun geliştirmek istiyorum, ben yapay zeka alanında ilerlemek istiyorum, mobil uygulama yazmak istiyorum, büyük veri alanında çalışmak istiyorum.” diyebilecek kadar genel bir araştırma yapmanız önerilir.

Çünkü hedeflediğiniz alana göre öğreneceğiniz yazılım dili ve bu yazılım dillerinde kullanılacak teknolojiler değişkenlik gösterecektir.

Eğer baştan bu hedefi koymakta zorlanıyorsanız endişelenmeyin, süreç içinde farklı bir yazılım diline geçmeniz çok zor olmayacaktır. Çünkü yazılım dilleri temel mantık anlaşıldıktan sonra syntax yani yazım şekilleri üzerinde değişiklikler göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse:

PHP’de ekrana “Hello World” yazdırmak için bu kod satırı kullanılırken,

 <?php echo '<p>Hello World</p>'; ?> 

Swift’te ekrana “Hello World” yazdırmak için bu kod satırı kullanılır.

print("Hello, world!")

Yazılım öğrenmeye nereden başlayabilirim? Hangi kaynakları kullanabilirim? hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Youtube üzerinden yayınladığım Sıfırdan yazılım/programlama öğrenmek! Kaynaklar, Tavsiyeler ve Yol Haritası videosunu izleyebilirsiniz.

İşte programlama ve yazılım öğrenmek için kullanabileceğiniz 12 websitesi:

1) Udemy

Udemy üzerinden yazılım, programlama ve iş geliştirme özelinde kurslara erişim sağlayabilirsiniz.

Udemy, uygun fiyatlarda hem yazılım hem de farklı iş kollarında çeşitli yetkinlikler kazanabileceğiniz kapsamlı bir eğitim platformu. Belli dönemlerde düzenlenen kampanyalarla ücretsiz olarak birçok kursu yazılım öğrenmek adına listenize ekleyebilirsiniz. Udemy‘nin en çok kullandığım özelliği ders indirme seçeneği oluyor. Bu özellik sayesinde, önceden cihazınıza indirdiğiniz kurslara çevrimdışı yani internet bağımsız olarak kolay bir şekilde erişim sağlayabiliyorsunuz.

Udemy üzerinden bir kurs satın almadan önce kişilerin kurslar hakkında yaptığı olumlu ya da olumsuz yorumları kontrol edebiliyorsunuz. Aynı zamanda 30 gün içinde almış olduğunuz kurstan memnun kalmazsanız, satın aldığınız kursu iade ederek paranızı geri alabilirsiniz.

2) Youtube

Youtube üzerinden ücretli ve ücretsiz yazılım ve programlama derslerine erişim sağlanabilir.

Hem Türkçe hem de İngilizce programlama ve yazılım eğitimlerinin bulunduğu Youtube üzerinde pek çok içerik üretici ücretsiz eğitim videoları yayınlamakta.
Türkçe yazılım içeriği üreten Youtube kanallarına örnek olarak Yazılım Bilimi, Engin Demiroğ, Prototürk, Kablosuz Kedi üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Bu kanallar aracılığıyla programlamanın temelleri, ileri seviye programlama ve gerçek dünya örnekleriyle rahat bir öğrenim süreci geçirebilirsiniz.

Bu kaynaklara ek olarak İngilizce yayınlanan  MIT, Hardvard ve Stanford  Youtube kanalları üzerinden de programlamanın temelleri, mobil programlama, yazılım mühendisliği ve bilgisayar bilimleri derslerine erişim sağlayabilirsiniz.

3) Ray Wenderlich

Raywenderlich.com üzerinden iOS programlama, mobil programcılık, Java ve Kotlin alanlarında çeşitli eğitimler ve blog yazılarına erişim sağlayabilirsiniz.

Diğer eğitim platformlarına göre bana en çok ilham olan ve yazılımın temel konularını keyifli bir şekilde öğrenmemi sağlayan kişilerden biri olan raywenderlich.com iOS programlamaJava – Kotlin ile Android cihazlar için uygulamalar geliştirme ve oyun programlamaya dair kursları bünyesinde barındıran bir platform. Kendi yazılım öğrenme ve geliştirme sürecinde başlattığı bu blog, daha sonrada binlerce yazılımcının hem forum kısmına hem de eğitim tarafına katkıda bulunduğu bir site halini almış. Güncel teknolojileri mobil uygulama dikeyinde kurslar ve e-kitaplar ile desteklemeye devam ediyor.

4) W3Schools

W3Schools üzerinden özellikle web geliştirme tarafında HTML, CSS, JS ve SQL tabanlı blog yazıları ve eğitici içeriklere erişim sağlayabilirsiniz.

Kendi deyimleriyle dünyanın en büyük web geliştirme platformu. Web geliştirme süreçlerinde özellikle HTML, CSS, Javascript, Python ve sunucu tarafında kullanacağınız SQL‘e dair detaylı yazılı kaynaklara w3schools üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. İçerisinde bulunan quizler, alıştırma soruları ve egzersizler sayesinde web geliştirmeye ilgi duyan herkesin baş ucu kitabı niteliğinde olacak bir kaynak.

5) Udacity

Otonom sistemler, veri bilimi, yapay zeka ve mobil uygulama geliştirme konusunda en yetkin kursların bir arada bulunduğu Udacity ücretli bir eğitim platformu. Başlangıç seviyesindeki birçok videodan, daha para vermeden önce eğitimlerin size uygun olup olmadığını kolay bir şekilde test edebilirsiniz. Uygulamalı kurslar, bire bir mentörlük ve esnek öğrenim programları sayesinde listenin başlarında yer almayı hakeden bir site. Kursların fiyatı $360 – $2000 arasında değişkenlik gösterebiliyor.

6) Coursera

GoogleIBMStandford ve dünyanın birçok yerinde bulunan üniversite/kurumların sağladığı ücretli ve ücretsiz kaynakların bulunduğu bir platform. Bilgisayar bilimiderin öğrenme ve veri bilimi konularında birçok eğitime Coursera aracılığı ile erişim sağlayabilirsiniz. Pek çok kursun ücretsiz yayınlandığı bu platformda, eğer kurs bitiminde sertifika almak isterseniz ücret ödemeniz gerekiyor. Türkiye’de ve yurtdışında birçok üniversite ile eğitim anlaşmaları bulunan Coursera, anlaşma sağlayan üniversiteler aracılığı ile pek çok üniversite öğrencisine ücretsiz kurs desteği sağlıyor. Okulunuzun bu destekten yararlanıp yararlanmadığını öğrenmek için okulun ilgili birimine başvuru yapabilirsiniz.

7) edX

Güncel olarak 5 milyonun üzerinde öğrencisi bulunan edX üzerinden farklı bilgisayar bilimi videolarından yararlanmanız mümkün. Java, C++ ve Python gibi dilleri öğrenmek için keyifli bir kaynak. Yazılım kaynaklarının yanı sıra Mimarlık, Kültür Sanat, Sağlık gibi pek çok konuda bilgi edinip sertifika almak mümkün.

8) Khan Academy

Zengin müfredatı ve Türkçe dil desteği sayesinde dünyanın en gelişmiş web platformlarından biri olan Khan Academy‘de, her seviyeye hitap eden eğitimler ve çeşitli rehberler bulabilirsiniz.
Yazılım öğrenmeye başladığım dönemlerde temel matematik konularında ve programlama mantığını anlama sürecinde Khan Academy’e sıklıkla başvurmuştum. Bu konularda eksiğiniz bulunuyorsa düzenli bir şekilde takip edebileceğiniz güzel bir kaynak.

9) Code.org

“Her okuldaki her öğrencinin bilgisayar bilimlerini öğrenmek için fırsatı olmalıdır.” gibi bir sloganla yola çıkan code.org yazılımın daha erişilebilir bir yere konumlanması konusunda öncü platformlardan biri.

10) Google Developers

KotlinFlutterFirebase ve Google’ın sahip olduğu birçok platformda uygulama geliştirmeye yönelik örnekli anlatımları Google Developers sitesinden kolayca bulabilirsiniz.

11) Freecodecamp

8000’in üzerinde içeriğin bulunduğu freeCodeCamp içerisinde bulunan sertifika ve eğitim programları ile yazılım ve programlama öğrenimini kolaylaştırıyor.

Tüm cihazlara uyumlu website yapımından Frontend geliştirmeye, Javascript algoritmalarından veri görselleştirmeye kadar pek çok başlangıç ve ileri seviyede eğitimin bulunduğu bu platform kullanıcılara ücretsiz İngilizce yazılım eğitimleri sunuyor. Bu kurslar sayesinde sadece öğrenmekle kalmayıp aynı zamanda etkileşimli içerikler ile birlikte öğrendiğiniz tüm bilgileri uygulamayı da vaat ediyor.

12) Sololearn

Sololearn diğer platformlara kıyasla farklı kategorilerde zengin yazılım öğrenme içeriklerine sahip İngilizce eğitim platformalarından biri. Javascript, HTML, CSS, oyun tasarımı, website, C# ve C++ gibi konulardaki eğitim ve öğrenim yollarına bu website aracılığı ile erişim sağlayabilirsiniz.

Bu yazı senin için yararlı oldu mu? Eğer bu yazının yararlı olduğunu düşünüyorsan bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilir aynı zamanda yorumlar aracılığıyla fikirlerini bana iletebilirsin!

Yazılıma dair diğer yazılara göz atmak için yazılım kategorisindeki içeriklere göz atabilirsin!

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle. 🤓

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.